İSTOÇ’ta ortak alanların işgal edilmesine izin verilmiyor

İSTOÇ Ticaret Merkezi’nde site sakinlerinin bir kısmıyla yönetim arasında ortak alanların işgal edilmesinden dolayı mücadele yaşanıyor.
İSTOÇ’ta ortak alanların işgal edilmesine izin verilmiyor

İSTOÇ Ticaret Merkezi’nde bazı firmalar, faaliyetleri sırasında ortak alan olarak ifade edilen iş yerlerinin otopark alanlarına ve iş yerlerinin arkasında bulunan yaya yollarına gündüz ve gece mal koyarak işgal ediyor. Özellikle
yaya yollarına ve iş yerleri önlerine yığdıkları mallar ve teşhir ettikleri ürünler nedeniyle sitede yangın tehlikesi yaratıp, güvenliği ciddi olarak tehdit ediyor. Gündüz ve gece bırakılan mallar, İSTOÇ’ta görüntü kirliliğine sebep
olduğu gibi imajını da olumsuz etkiliyor. Otopark kısmına mal koyarak işgal eden firmalar, doğal olarak araçlarını yollara park ettiklerinden sitede gereksiz yere trafik sıkışıklığına da sebep oluyor. Söz konusu işgallerin engellenmesi, mal ve can kaybına yol açmaması için, gerek İstanbul Valiliği gerekse Bağcılar Kaymakamlığı’nın kooperatife yazılı talimatları bulunuyor.

21 Mayıs 2011 tarihinde yapılan 31. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda ortak karar alınarak, ortak alanları işgal eden firmalara para cezası kesme uygulaması başlatılmıştır. Kesilen para cezalarının haberler ödenmesi için ilk önce firmaya tebligat gönderiliyor. Ödenmediği taktirde ise icra işlemi başlatılıyor. Firma, icra işlemine itirazda bulunduğu takdirde dava açılıyor ve para cezasının tahsili yoluna gidiliyor. Bu konuda açılan davalar kooperatif tarafından kazanıldı. Firmalar, para cezasının yanı sıra, gecikme faizi de ödemek zorunda kaldıkları gibi avukat vekalet ücreti, icra ve dava masraflarını da karşılamak zorunda kalıyor.

Yönetim olarak kooperatif tarafından yapılan uygulamanın, bazı firmalara uygulanmadığı söyleniyor. Bunlar haksız suçlamalardır.Yapılan uygulamalarda işgalin çekilmiş olduğu tarihli resimler, itiraz eden firmalara gösteriliyor ve işgal ispat ediliyor. Ayrıca bu resimler, dava konusu olan durumlarda mahkemeye de delil olarak sunuluyor.


Şunu açıkça ifade etmek gerekir ki; Yönetim firmalara ceza kesip gelir elde etmek amacında değildir. İSTOÇ Ticaret Merkezi’nde haksız rekabeti önlemek, yangın ve güvenlik açısından risk olabilecek durumları ortadan kaldırmak, ortak alanları eşit şekilde kullanılabilir hale getirmek, trafik sıkışıklığı giderilmek isteniyor. Bu konudaki mücadele aralıksız devam edecek olup, gerekirse önümüzdeki Genel Kurul Toplantısı’nda cezaların artırılması yönünde yönetim üyelere teklif getirecek.
Örnek olarak yayınlanmış olan resimlere bakıldığında, yapılan ceza uygulamasının ne kadar haklı olduğu ortadadır. Kaldı ki komşu iş yerlerine ve Ticaret Merkezi’ndeki diğer iş yerlerine sebep olunacak ve verilecek bir zararın yaratılması (yangın ve hırsızlık gibi) buna sebep olan firma açısından telafisi mümkün olmayacak maddi ve manevi sonuçlar doğuracak.


Bu nedenle değerli site sakinlerini faaliyetleri sırasında yukarıda belirtilen hususlara önemle dikkat etmelerini; kendi, komşu iş yerlerini ve Ticaret Merkezi’ni riske sokmamalarını, sonuç olarak da Ticaret Merkezi’nin imaj kaybına uğramasına sebep olmamalarını önemle rica ederiz.

 

duyuru1    duyuru2

 

duyuru3    duyuru4


Eklenme Tarihi : 14/01/2016
Bu haber 2238 kez okundu.